Geodet je povolanie, s ktorým sa príliš nestretávame v bežnom živote a väčšina ľudí si geodetov predstavuje len ako „meračov“, ktorí behajú po poli s latami. S touto prácou sa však okrem terénnej práce spája aj množstvo administratívnej práce, kedy musí geodet spracovať meranie a vyhotoviť príslušnú dokumentáciu.
Práve bez tejto dokumentácie sa nezaobídeme pri bežných činnostiach, ako je napríklad stavba rodinného domu, rozdelenie pozemku alebo riešenie susedských sporov. Práve vtedy je potrebné zavolať geodeta, ktorý je vyštudovaným odborníkom na všetky tieto činnosti.
Geodetické práce pri výstavbe sú jednou z najdôležitejších častí povolania geodeta. Výstavba sa totiž spája s množstvom rôznych administratívnych úkonov a povolení, ku ktorým potrebujeme doložiť geodetickú dokumentáciu. Proces výstavby môžeme rozdeliť do troch hlavných fáz – predrealizačnej fázy, realizačnej fázy a fázy kolaudácie stavby. V každej z týchto fáz nájde geodet svoje uplatnenie.
V rámci tejto fázy, ktorá prebieha ešte pred samotným začatím stavebných prác, sa vyhotovuje projektová dokumentácia stavby a vybavuje sa stavebné povolenie. Aby vedel projektant navrhnúť samotnú stavbu, potrebuje informácie o polohopisných prvkoch a priebehu terénu v mieste výstavby.
Preto musí geodet pred začatím výstavby zamerať terén a polohopisné prvky na danom pozemku a následne vyhotoviť tzv. polohopisný a výškopisný plán, ktorý je podkladom na projektovanie stavby. Počas tohto merania geodet overí, resp. určí aj hranicu pozemku, aby nebola výstavba realizovaná na cudzom pozemku. Ak je stavba realizovaná v extraviláne na poľnohospodárskej pôde, geodet vyhotovuje geometrický plán na vyňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu.
V tejto fáze už prebieha samotná výstavba. Geodet je tu jedným z najdôležitejších článkov, pretože bez neho by stavebné práce vôbec nemohli začať. Prichádza na stavenisko ako prvý a na základe projektovej dokumentácie realizuje tzv. vytýčenie priestorovej polohy stavby, čo znamená, že v teréne označí jednotlivé body pôdorysu drevenými kolíkmi alebo roxormi.
Až potom môžu nastúpiť ťažké mechanizmy a začať so stavebnými prácami. Počas stavebných prác geodet realizuje tzv. podrobné vytýčenie, čo znamená, že na základe projektovej dokumentácie označuje polohu jednotlivých podrobných súčastí stavby.
Niekedy je potrebné dofinancovať stavbu pomocou hypotéky. Na vybavenie hypotéky je však potrebné novú stavbu založiť a banka požaduje, aby bola táto stavba zapísaná v katastri nehnuteľností. Vtedy geodet vyhotoví geometrický plán na zameranie rozostavanej stavby, na základe ktorého sa potom nehnuteľnosť zapíše do katastra. Potom je možné túto nehnuteľnosť založiť a zobrať si hypotéku. V tejto fáze by geodet taktiež mal realizovať rôzne kontrolné merania a rovnako zamerať inžinierske siete ešte pred ich zasypaním.
Kolaudácia je poslednou fázou výstavby, kedy stavebný úrad rozhoduje, či bola stavba postavená správne a je spôsobilá na užívanie. K žiadosti o kolaudáciu je potrebné doložiť:
geodetickú dokumentáciu z vytýčenia jednotlivých častí stavby,
dokumentáciu skutočného vyhotovenia stavby,
geometrický plán.
V niektorých mestách, ktoré spravujú digitálnu technickú mapu mesta, je taktiež príslušnému správcovi mapy potrebné odovzdať príslušnú dokumentáciu so zameraním skutočného vyhotovenia stavby a inžinierskych sietí. Na základe dokumentácie je vydané potvrdenie, ktoré je taktiež nutné doložiť.
Vo fáze kolaudácie je potrebné zamerať aj tzv. adresný bod a vyhotoviť k nemu príslušnú dokumentáciu. Súradnice adresného bodu potom slúžia napr. pre záchranné zložky, ktoré v prípade núdze vedia rýchlo a presne lokalizovať vašu adresu bez zbytočného a zdĺhavého vysvetľovania cesty.
Ak sa chystáte postaviť nové oplotenie a neviete, kadiaľ prechádza hranica vášho pozemku, prípadne potrebujete skontrolovať polohu existujúceho oplotenia, opäť zavoláte geodeta. Geodet na základe podkladov z katastra nehnuteľností vytýči hranicu pozemku a vyznačí polohu jednotlivých lomových bodov drevenými kolíkmi alebo roxormi. Jednou z možností vytýčenia je oficiálna cesta, kedy sa prizvú všetky dotknuté strany a vyhotoví sa vytyčovací náčrt, ktorého súčasťou je protokol o vytýčení s vyjadrením všetkých dotknutých strán. Vytyčovací náčrt sa následne stáva súčasťou dokumentácie katastra nehnuteľností. Druhou možnosťou je len tzv. informatívne vytýčenie bez vyhotovenia dokumentácie, kedy sa iba vyznačí poloha jednotlivých bodov hranice v teréne.
V niektorých obciach sa nachádzajú tzv. nečíselné katastrálne mapy, v ktorých súradnice jednotlivých bodov nie sú presne určené, pretože mapy pochádzajú ešte z čias rakúsko-uhorskej monarchie. Vtedy je vytýčenie hranice pozemku náročnejšie a je potrebné využiť všetky existujúce podklady z archívu katastra nehnuteľností.
Ak je potrebné zlúčiť alebo rozdeliť pozemok, geodet najprv vypočíta súradnice bodov novej hranice, resp. zlúči pozemky na základe požiadaviek zákazníka a vyhotoví geometrický plán, ktorý sa následne zapíše do katastra nehnuteľností. V prípade záujmu geodet vytýči body novej hranice a vyznačí ich polohu v teréne kolíkmi alebo roxormi.
Pod pojmom vecné bremeno rozumieme podľa Občianskeho zákonníka obmedzenie vlastníka nehnuteľnosti voči inej osobe tak, že musí niečo strpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Typickými vecnými bremenami, ktoré sa zapisujú do katastra nehnuteľností, sú rôzne energetické vedenia, prípadne práva prechodu. Ak sa vecné bremeno vzťahuje iba k časti pozemku, geodet určí jeho rozsah a vyhotoví geometrický plán, na základe ktorého sa vecné bremeno zapíše do katastra nehnuteľností.
Ak vlastníte pozemok, ktorý nie je zapísaný v registri C KN a nenachádza sa v katastrálnej mape, geodet vie vyhotoviť geometrický plán na majetkovoprávne vysporiadanie pozemku, v ktorom sa rieši tzv. právny stav. Na základe tohto geometrického plánu je pôvodný pozemok, najčastejšie zapísaný v registri E KN, zapísaný do registra C KN a zobrazený v katastrálnej mape. V niektorých prípadoch vplyvom rôznych chýb a zlyhaní vznikli situácie, kedy je na pozemok, resp. jeho časť, založených viacero listov vlastníctva, tzv. duplicitné vlastníctvo. Geodet vtedy vyhotoví geometrický plán na vymedzenie duplicitného vlastníctva, ktorý slúži ako technický podklad pri prípadných súdnych sporoch.
Geometrický plán
Odpoveď na otázku čo to vlastne geometrický plán je nájdeme v platnej legislatíve. Podľa zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon)>>
geometrický plán je technický podklad právnych úkonov, verejných listín a iných listín a slúži aj ako podklad na vklad a záznam práv k nehnuteľnostiam. Podľa §67 môže geometrický plán vyhotoviť právnická alebo fyzická osoba ak má živnosť na geodetické a kartografické práce.
Vo vyhláške ÚGKK č. 461/2009 ktoru sa vykonáva zákon NR SR č. 162/1995 Z.z. sa geometrický plán popisuje v §3:
geometrický plán je grafickým znázornením nehnuteľností, ktoré vzniknú rozdelením alebo zlúčením nehnuteľností, vyjadruje stav nehnuteľností pred zmenou a po zmene s uvedením doterajších a nových parcelných čísel, výmer, druhov pozemkov a ďalších údajov. Geometrický plán je aj grafickým znázornením vecného bremena k časti pozemku.
geometrický plán teda slúži hlavne na zmenu údajov katastra nehnuteľností, a to hlavne v grafickej časti katastra (SGI). Zjednodušene sa dá povedať, že geometrický plán slúži na zákres zmenenených parciel (nehnuteľností, pozemkov, stavieb) do katastrálnej mapy.
Ak využijete naše geodetické služby, vyhotovíme pre Vás geometrický plán pre nasledujúce účely:
>> rozdelenie pozemku (pozemkov),
>> zlúčenie pozemkov,
>> určenie vlastníckych práv,
>> vyňatie z pôdneho fondu,
>> zameranie rozostavanej stavby,
>> zameranie stavby ku kolaudácii,
>> vyznačenie rozsahu vecného bremena,
>> spresnenie geometrického a polohového určenia
nehnuteľnosti,
>> prevod pozemkov pre výstavbu budúcej stavby.
Vyhotovený geometrický plán podlieha autorizačnému overeniu podľa Zákona NR SR č. 215/1995 Z.z. o geodézii a kartografii. Vykoná ho autorizovaný geodet a kartograf.
Pre potreby katastra sa používa len geometrický plán overený aj katastrálnym úradom, úradné overenie GP vykonáva príslušná Správa katastra. Na úradné overenie predkladá geometrický plán jeho vyhotoviteľ. Geometrický plán úradne overí správa katastra do siedmich pracovných dní odo dňa predloženia; geometrický plán s počtom parciel nového stavu alebo dielov parciel väčším ako 25 overí správa katastra do dvadsiatich pracovných dní odo dňa predloženia.
geometrický plán
Geometrický plán na rozdelenie pozemku (pozemkov)
Vyhotovuje sa v prípade, že pozemky doterajšieho stavu (aký je v katastri) treba rozdeliť na viac častí, prípadne z nich oddeliť novú parcelu. Je to potrebné ak chcete časť pozemku predať/kúpiť, alebo sa plánuje zmena spôsobu využívania časti pozemku. V tomto geometrickom pláne geodet v grafickej časti červenou čiarou vyznačí novú hranicu a uvedie nové parcelné čísla a druhy pozemkov pre nové parcely červenou farbou. Pri rozdeľovaní pozemkov musia byť rešpektované zákonné obmedzenia, ako napríklad obmedzenie drobenia pozemkov patriacich do pôdneho a lesného fondu v extraviláne, či zmena druhu pozemku. V písomnej časti vo výkaze výmer vyčísli zmeny výmer dotknutých parciel a uvedie výmery nových parciel.
Geometrický plán na rozdelenie pozemku
Geometrický plán na rozdelenie pozemku
Hotový geometrický plán autorizačne overí a odovzdá na kontrolu Správe katastra, ktorá ho úradne overí a vráti geodetovi. Lehota na úradné overenie je 7 pracovných dní. Následne je geometrický plán použiteľný ako podklad pre právne úkony v katastri nehnuteľností. To znamená, že je zapísateľný s príslušnou zmluvou, prípadne žiadosťou o zápis do katastra.
Geometrický plán na zlúčenie pozemkov
Vyhotovuje sa v prípade, že pozemky doterajšieho stavu potrebujete zlúčiť do jedného celku v rámci obvodu jedného vlastníka a jedného druhu pozemku. Štátne orgány katastra od geodetov vyžadujú, aby pozemky v geometrických plánoch zbytočne nedelili, ale aby ich zlučovali do celkov, ak je to možné. Týka sa to hlavne pozemkov pre výstavbu veľkých stavieb, ktoré sa majú vyvlastniť. V tomto geometrickom pláne geodet v grafickej časti červenou čiarou zruší hranice a parcelné čísla, v písomnej časti vo výkaze výmer vyčísli zmeny výmer dotknutých parciel a uvedie výmery nových parciel.
Geometrický plán na zlúčenie pozemkov
Geometrický plán na zlúčenie pozemkov
Hotový geometrický plán geodet autorizačne overí a odovzdá na kontrolu Správe katastra, ktorá ho úradne overí a vráti geodetovi. Lehota na úradné overenie je 7 pracovných dní (pri rozsiahlejších zmenách je to 15, prípadne až 30 pracovných dní). Následne je geometrický plán použiteľný ako podklad pre právne úkony v katastri nehnuteľností. To znamená, že je zapísateľný s príslušnou zmluvou, prípadne žiadosťou o zápis do katastra.
Geometrický plán na určenie vlastníkych práv
Vyhotovuje sa v prípade, že je potrebné vysporiadať parcely registra „C“ alebo ich časti, ku ktorým nie je založený list vlastníctva. V tomto geometrickom pláne geodet vyhľadá právne vzťahy, ich zápis a zákres príslušných parciel v predchádzajúcich evidenciách katastra, urobí identifikáciu parciel a osobitne rieši stav právny a stav podľa registra „C“. V grafickej časti vyznačí okrem stavu podľa katastrálnej mapy aj parcely podľa predchádzajúcich evidencií a to čiarkovane, prípadne červenou farbou nové parcely. V písomnej časti vo výkaze výmer vyčísli zmeny výmer dotknutých parciela a uvedie výmery nových parciel osobitne pre stav právny (parcely registra „E“, parcely z pozemkovej knihy) a pre stav podľa registra „C“.
Hotový geometrický plán autorizačne overí a odovzdá na kontrolu Správe katastra, ktorá ho úradne overí a vráti geodetovi. Lehota na úradné overenie je 7 pracovných dní. Následne je geometrický plán použiteľný ako podklad pre právne úkony v katastri nehnuteľností. To znamená, že je zapísateľný s príslušnou zmluvou, prípadne žiadosťou o zápis do katastra.
Geometrický plán na obnovu pôvodnej parcely registra E katastra
Geometrický plán na obnovu parciel registra E katastra sa používa vlastníkmi parciel registra E na ich prevod do registra C katastra nehnuteľností. Parcely registra E a ich evidovanie v katastri je najčastejšie výsledkom tvorby, dokončenia a schválenia registra ROEP. Pri tvorbe ROEP zhotovitelia registra urobia identifikáciu parciel a zhromaždia všetky písomné a grafické dokumenty, ktoré svedčia o vlastníctve a iných právach k nehnuteľnostiam zapísaným v predošlých evidenciách katastra. Tieto sa po schváleni ROEP zapíšu do Listu vlastníctva a vyznačia sa v mape určeného operátu – tá obsahuje parcely registra E.
V grafickej časti geometrického plánu geodet vyznačí okrem stavu podľa katastrálnej mapy aj parcely registra E a to čiarkovane, prípadne červenou farbou nové parcely po obvode parciel registra E. V písomnej časti vo výkaze výmer vyčísli zmeny výmer dotknutých parciel a uvedie výmery nových parciel osobitne pre stav právny (parcely registra „E“) a pre stav podľa registra „C“.
Geometrický plán na obnovu pôvodnej parcely
Geometrický plán na obnovu pôvodnej parcely
Hotový geometrický plán autorizačne overí a odovzdá na kontrolu Správe katastra, ktorá ho úradne overí a vráti geodetovi. Lehota na úradné overenie je 7 pracovných dní. Následne je geometrický plán použiteľný ako podklad pre právne úkony v katastri nehnuteľností. To znamená, že je zapísateľný s príslušnou zmluvou, prípadne žiadosťou o zápis do katastra.
List vlastníctva (skratka LV) je základným dokladom, ktorý preukazuje vlastnícke vzťahy k nehnuteľnosti.
List vlastníctva (originál) je uložený na príslušnom katastrálnom odbore (podľa okresu). Katastrálny odbor je povinný na požiadanie vyhotoviť potvrdený výpis listu vlastníctva alebo kópiu listu vlastníctva komukoľvek. Výpis listu vlastníctva doplnený o osobné údaje (rodné číslo) bude vydaný len na žiadosť osoby, ktorá je ako vlastník zapísaná na príslušnom liste vlastníctva. Originál listu vlastníctva nemožno vydať nikomu, avšak je možné za rovnaký poplatok získať kópiu.
List vlastníctva možno získať ako výpis alebo ako kópiu originálu. Kópia listu vlastníctva obsahuje aj predchádzajúce zmeny v liste vlastníctva, overený výpis len aktuálny stav.
List vlastníctva vydáva katastrálny odbor len pre právne účely a je opatrený otlačkom úradnej pečiatky so znakom Slovenskej republiky, pri použití na právne účely by nemal byť starší ako 3 mesiace. Pokiaľ si chcete údaje katastra len overiť, pre informatívne účely môžete použiť internetový kataster portál.
Podľa vyhlášky Úradu geodézie kartografie a katastra list vlastníctva obsahuje číslo listu vlastníctva, názov okresu, obce a katastrálneho územia a skladá sa z troch častí:
A. majetková podstata, výpis všetkých nehnuteľností, ktorých sa list vlastníctva týka a údaje o nich (parcelné čísla, druhy pozemkov, súpisné číslo a charakteristiku pri stavbách, výmery)
B. vlastníci a iné oprávnené osoby, mená a priezviská alebo názvy organizácií, osobné alebo identifikačné údaje, spôsob a dátum nadobudnutia, údaje o prípadnom spoluvlastníctve
C. ťarchy, teda vecné bremená (predkupné právo, hypotéka, doživotné užívanie, …) a iné práva, ak boli dohodnuté ako vecné bremená.
Z prvých dvoch častí listu vlastníctva sa dozvieme o akú nehnuteľnosť ide, akých má vlastníkov a ich podiel na nehnuteľnosti. Pokiaľ je len jeden vlastník, spoluvlastnícky podiel je zapísaný 1/1, pri dvoch vlastníkoch s rovnakým podielom je zápis 1/2 pri každom z nich, čiže zlomkom, ktorý vyjadruje ich vlastníctvo. Tento pomer môže byť (a často býva) nerovnomerný. V prípade manželov sa zapisuje spoluvlastnícky podiel 1/1 pre oboch spoločne a nerozdielne, čiže manželia musia konať spoločne a nemôže napríklad jeden z manželov predať „svoju polovicu“.
V časti C listu vlastníctva zistíme prípadne ťarchy, ktoré môžu obmedzovať využitie nehnuteľnosti.
Na konci listu vlastníctva sú uvedené poznámky, tie síce nemenia vlastníkov alebo jeho práva, zapisuje sa však do nich vyhlásenie konkurzu, exekúcie, pochybnosti o správnosti údajov a podobne.
Na jednom liste vlastníctva zväčša bývajú uvedené všetky nehnuteľnosti jednej osoby v danom katastrálnom území, ale nie je to pravidlo. Pokiaľ majú manželia bezpodielové spoluvlastníctvo nehnuteľnosti a zároveň jeden z manželov bezvýhradné vlastní inú nehnuteľnosť, táto je zapísaná na inom liste vlastníctva. Listy vlastníctva sú na sebe nezávisle a v prípade potreby Vám budú listy vlastníctva vydané osobitne.
Z vlastníctva nehnuteľností tiež vyplýva povinnosť ohlasovať zmeny správe katastra do 30 dní od zmeny, aby mohli byť v katastri riadne evidované a zaznačené do listu vlastníctva.
Ak je list vlastníctva zaplombovaný, znamená to, že je podaná listina týkajúca sa nehnuteľností na zaplombovanom liste vlastníctva. List vlastníctva má plombu do skončenia konania.
List vlastníctva potrebujete najmä pokiaľ potrebujete oficiálne preukázať vlastníctvo nehnuteľnosti (napr. pri vybavovaní hypotekárneho úveru, stavebnom konaní a pod.).
V zákone je list vlastníctva definovaný v §15 vyhlášky úradu geodézie a kartografie č. 79/1996.
Bezplatne možno získať list vlastníctva (aktuálny výpis z listu vlastníctva) na internetovom Katastrálnom portáli (katasterportal.sk) (návod na používanie katasterportálu), nemožno ho však použiť na úradné úkony.
Listy vlastníctva použiteľné na právne úkony vydáva a overuje správa katastra a ich vydanie spoplatňuje sumou 8 € (platí sa kolkami) podľa zákona o správnych poplatkoch.
Ukážky a vysvetlivky k údajom v liste vlastníctva nájdete v článku Ako čítať v liste vlastníctva.